Krajinski kmet – podložnik
Podložniki Dvora, Jame, Sadinje vasi, Prapreč, Mačkovca so pripadali Turjačanom.
Pod žužemberško gospostvo so spadali podložniki iz Cegelnice, Cviblja, Dolenjega
in Gorenjega Kota, Kacenberka, Plešivice, Podgozda, Stavče vasi in Vinkovega vrha.
Podložniki so kazen prestajali v ječah na gradovih.
Zemljiški gospod je pobiral podložnikom za užitek kmetije dajatve za njega in deželnega kneza. Podložnik je moral opravljati tlako, oproščen je bil vojaške službe. Podložniki so v boju za staro pravdo (kmečki upori) zahtevali dajatve, ki so bile v veljavi pred 16. stoletjem. Bili so proti sodni oblasti – zemljiški gospod je razsojal spore med seboj in podložniki. Podložnik ni imel nobene pravice do pritožbe proti sodbi gospoda.
V Upor (kmečko vojsko) iz leta 1515 so bili prisiljeni vsi podložniki žužemberškega gospoda. Plemiška vojska je rešila plemstva na Kranjskem. Upornike so obesili, pobili, posestva pa zažgali.
V času turških osvajanj so prihajali v krajino nabirat bojni plen manjši konjeniški oddelki. Njihov prihod so označevali s kresovi pri Svetem Petru. S seboj so jemali jetnike in za seboj puščali pogorišča. Kmetje so bežali in se branili v taborih. V letih 1473, 1476, 1491 in 1528 so bile v času Turkov (približno 4500 Turkov na Dolenjskem) požgane cerkve v Trebči vasi, Stavči vasi, na Vinkovem vrhu in Mačkovcu.
Cesarica Marija Terezija je v 2. polovici 18. stoletja vpeljala redno vojsko, ki je trajala vse življenje. Leta 1804 je bila skrajšana na 10 let.
Marija Terezija je zemljiškim gospodom vzela pravico izrekati kazen zapora nad podložniki in prepovedala dajati posestva v najem.
Jožef II. je omejil osebno svobodo podložnikov. Podložniki so plačevali zemljiškim gospodom davek (letno), najemnino in opravljali tlako po velikosti posestva (podložniki večjih posestev so morali opravljati tlako največ 208 dni na leto). Vendar so posestva ostala v zakupu do leta 1848, ker so bili podložniki brez denarja.